Saját testsúlyos edzésterv haladóknak
Ha már régebb óta edzel és végzed otthon vagy bárhol a saját testsúlyos gyakorlatokat, akkor nyugodtan elkezdheted a haladó edzéseket. Ha megvannak az alapok, arra lehet építkezni és a nehezebb saját testsúlyos gyakorlatokat végezni. Egyikhez sem kell eszköz igazából. Íme pár haladó gyakorlat, amit még beépíthetsz az edzéstervbe. Utána 2 edzéstervet is találsz.
Saját testsúlyos edzésterv haladóknak: Plank vállérintéssel
- Kiindulási testhelyzet: Térdelj le, és plankolj nyújtott karokkal. A tenyereid a válladdal egy vonalban legyenek, de vállszélességnél közelebb egymáshoz. Húzd le a vállaidat minél távolabb a füledtől, és a lapockáidat is le és hátra. A könyök 45 fokos szöget zárjon be a testeddel. Tartsd a törzsed és a tested egyenesen. A hát ne görbüljön, különösen a lumbális gerinc szakaszon.
- Hogyan csináld: Emeld fel a jobb karod, és érintsd meg a bal vállad. Közben próbáld meg stabilan tartani a testhelyzeted. Aztán tedd vissza a karod a földre, és ismételd ugyanezt a mozdulatsort a másik oldalon.
- Gyakori hibák: Domború hát, kontrollálatlan mozdulat, oldalra dőlés.
- Változatok: Plank térdelve.
Saját testsúlyos edzésterv haladóknak: Guggolásból felugrás (Squat jump)
- Kezdő pozíció: Vállszéles terpesz. A testsúly a teljes talpadon oszlik el.
- Hogyan csináld: Lélegezz be és guggolj le úgy, hogy hátrafelé és lefelé tolod a medencét. Vigyázz, nehogy rosszul görbüljön az alsó és a felső háti szakasz. Guggolj minél mélyebbre egészen addig, míg meg tudod tartani a hátad. A térd, a boka és a lábfej legyenek egy vonalban. Kilégzés közben ugorj a farizmok és az elülső combizmok megfeszítésével. Akkor vegyél levegőt, amikor fent vagy, majd térj vissza a guggolási helyzetbe, és ismételd meg az ugrást.
- Gyakori hibák: Domború hát, túl kicsi mozgástartomány, előrehajlás, befelé néző térdek, egyenetlen súlyeloszlás, mert a lábujjra vagy a sarokra nehezedik.
- Változatok: Nehezítsd az ugrást azzal, hogy a levegőben felhúzod a térded a mellkashoz (úgynevezett tuck ugrás).
Saját testsúlyos edzésterv haladóknak: Kitörés ugrálással
- Kiindulási pozíció: Közepes terpesz.
- Hogyan csináld: A lábfejek és a térdek végig ugyanabba az irányba nézzenek, kissé oldalra. Kezdd azzal, hogy kilépsz előre, kissé oldalra. Helyezd a súlyod az elülső lábra. Ereszkedj le, arra a pontra, ahol a térd és a vádli létrehoz 90 fokos szöget zár be, vagy még alacsonyabbra. Ugorj a farizom és az elülső combizmok megfeszítésével miközben kifújod a levegőt, majd cserélj lábat. Amint földet érsz, lélegezz és indítsd újra a mozdulatsort. A stabilitás elősegítéséhez használd a karod.
- Gyakori hibák: túl kicsi mozgásterjedelem, rossz koordináció.
- Változatok: Kitörés előre, ugrás nélkül.
Saját testsúlyos edzésterv haladóknak: Walkout
- Kiindulási pozíció: Közepes terpesz.
- A gyakorlat: Belégzés közben hajolj előre, és kinyújtott karral vegyél fel egy magad plank pozíciót. Told ki a csípőd és a kezeddel told el magad az edzőszőnyegtől, és mindig a kiindulási helyzetbe térj vissza. Egyenesítsd ki a hátad, majd ismételd a mozdulatsort.
- Gyakori hibák: Domború hát, a csípő túl közel esik a padlóhoz.
- Gyakorlat variációk: Nehezítsd vállérintéssel vagy a felső, görnyedt helyzetben emeld fel a végtagokat, lent csinálj egy fekvőtámaszt.
Saját testsúlyos edzésterv haladóknak: Felhúzás egy lábon
- Kiindulási pozíció: Közepes terpesz.
- Hogyan csináld: A lábfejek és a térdek végig ugyanabba az irányba nézzenek, kissé oldalra. Helyezd a testsúlyod az enyhén hajlított lábra, amelyiken állsz. Belégzés közben dőlj előre, és ezzel egyidőben nyújtsd hátrafelé a másik lábat. Kilégzés közben a farizmok és az elülső combizmok megfeszítésével térj vissza a kiindulási helyzetbe. Használd a karod, hogy megtaláld az egyensúlyt. Először emeld az egyik lábad, aztán a másikat.
- Gyakori hibák: túl kicsi mozgásterjedelem, rossz koordináció, domború hát.
- Változatok: Használj széket az egyensúly megtalálásához.
Saját testsúlyos edzésterv haladóknak: Térdbehúzás plankben
- Kiindulási testhelyzet: Térdelj le, és plankolj nyújtott karokkal. A tenyereid a válladdal egy vonalban legyenek, de vállszélességnél közelebb egymáshoz. Nyomd le a vállaidat minél távolabb a füledtől, és a lapockáidat is le és hátra. A könyök 45 fokos szöget zárjon be a testeddel. Feszítsd meg a törzset, és tartsd egyenesen a tested. A hát ne görbüljön, különösen az alsó gerinc szakaszon.
- Hogyan csináld: Miközben kifújod a levegőt lépj előre a jobb lábaddal (ideális esetben a jobb tenyérig, ha a hajlékonyságod és a rugalmasságod engedi). Ezután vegyél levegőt, és helyezd vissza a lábad a kiindulási helyzetbe. Majd helyezd a bal lábad a bal tenyér mellé.
- Gyakori hibák: Domború hát.
- Változatok: Miközben pók kitörést csinálsz, emeld fel azt a karodat, amelyik lábaddal épp előre léptél, és nézz fel a mennyezetre.
Saját testsúlyos edzéstervek haladóknak
Magas intenzitású edzés (HIIT)
- 30 másodperc mozgás, 30 másodperc pihenés
- kezdd az 1. gyakorlattal, majd folytasd a 2. gyakorlattal stb.
- próbálj 3-5 sorozatot csinálni
- tarts 60-90 másodperces szünetet a sorozatok között
HIIT gyakorlatok:
- Walkout
- Guggolás ugrással (Squat jump)
- Plank vállérintéssel (Plank shoulder touch)
- Pók kitörés (Spider lunges)
- Kitörés ugrással (Lunge jump)
Teljes testet átfogó saját testsúlyos edzés
Először csináld meg az egyik feladatból az összes sorozatot, azután folytathatod a következő gyakorlattal. Szükség esetén adj hozzá súlyt vagy válaszd valamelyik változatot. Tarts 1–2 perc szünetet a sorozatok között.
Ezeket a haladó saját testsúlyos gyakorlatokat könnyedén elvégezheted otthon is.
Forrás: Gymbeam.hu