Mi a kardio edzés? Mit jelent, milyen edzést értünk alatta?
Az aerob és kardió edzést nagyon sokan összekeverik. Ha arra a kérdésre szeretnénk választ kapni, mi a kardió edzés, a válasz kettő különbségében rejlik.
A legjelentősebb különbség a két mozgástípus között az intenzitás mértéke: a kardió gyakorlás során a magas intenzitáshoz magas pulzusszám társul, míg az aerob edzés során inkább a monoton mozgás és alacsonyabb pulzusszám jellemző.
A fentiekből kiindulva úgy is megfogalmazhatjuk, hogy az aerob edzésforma tulajdonképpen alacsony intenzitású kardió edzés.
De mi a kardio edzés tulajdonképpen?
A szív és légzési rendszeri kondicionálás alatt a nagy izomcsoportok hosszantartó, alacsony vagy közepes intenzitású edzését értjük, amely a pulzusszám mérsékelt emelésével növeli a szívbe áramló vérmennyiséget. Ez a fajta edzés csökkenti a szívbetegségek rizikófaktorait, növeli az állóképességet, és a zsírraktárakból történő zsírsav mobilizálásával (=zsírégetés) segít az ideális testsúly elérésében és megtartásában. Ez a kardio edzés.
Mennyi kardió edzésre van szükséged?
Mindannyian különbözünk, mindannyian máshogyan reagálunk az edzésekre. Ahhoz, hogy meghatározzuk, mennyi kardióedzésre van szükségünk, az a céljainktól és testalkatunktól függ:
- Ektomorf: természeténél fogva vékony. Ő az, aki azt eszik, amit akar, alig hízik. Nekik van a legkevesebb szükségük a kardió edzésekre.
- Endomorf: az ektomorf ellentéte. Alapvetően kövér, könnyen hízik, nehezen fogy, viszont konnyebbn épít izomzatot, int az ektomorf. Az endomorf alkatúaknak több kardióra van szükségük.
- Mezomorf: szerencsés alkat, alapvetően izmos. A zsírvesztéshez elég nekik 1-2 kardió edzés hetente. Könnyedén megtartják az izmaikat a szálkásítás idején is és az izomépítés is könnyebben megy nekik, mint a másik két csoportba tartozóknál.
Mi a kardio edzés? Egy mondatban összefoglva:
A kardió edzés tehát összességében egy többnyire mindenkinek ajánlott, leginkább a szálkásításhoz és a zsírégetéshez, valamint az állóképesség megnöveléséhez ajánlott mozgásforma.